Jak na profesionální životopis, který vás zvýhodní na trhu práce

Našli jste ideální pracovní příležitost a bezvýsledně čekáte na pozvání k pohovoru? Chyba bude pravděpodobně ve vašem životopisu. Pokud se naučíte, jak správně napsat profesionální životopis, který si personalista skutečně bude chtít přečíst a který zanechá dojem, vaše šance na přijetí se mnohonásobně zvýší. Poradíme vám, jak na to.

Proč na prvním dojmu záleží?

Představte si, že jste náborář a musíte projít 250 životopisů. Budete je všechny pročítat důkladně? Samozřejmě, že ne. Náboráři stráví skenováním každého životopisu přibližně jen 6 sekund.

Úplně první dojem je tedy klíčový. Pokud odešlete úhledný a správně uspořádaný dokument, přesvědčíte personalisty, aby věnovali více času právě vašemu životopisu. Špatně naformátovaný životopis vás naopak v prvním kole hned vyřadí.

Nejúčinnější způsob, jak vytvořit životopis

Začněte tím nejdůležitějším, tedy formátováním. Použijte profesionální šablonu životopisu, která upoutá pozornost personalisty na první pohled. Zde jsou některé z osvědčených postupů k vytváření profesionálního životopisu, které vám s tím pomohou:

Tradiční nebo kreativní šablona životopisu?

Poslední věcí, nad kterou byste se měli před psaním životopisu zamyslet, je, zda pro váš životopis zvolíte tradiční nebo kreativní šablonu. Pokud se věnujete kariéře v tradičnějším odvětví, například právním, bankovním, finančním atd., možná budete chtít zůstat u první varianty. Pokud se ovšem hlásíte do technologického startupu, kde jsou představivost a inovace ceněny v rámci hodnot společnosti, můžete se nejspíš vydat kreativnější cestou.

Struktura životopisu

Horní část dokumentu by měla obsahovat vaše celé jméno, pozici a důležité kontaktní informace. Profil je skvělý způsob, jak se představit a shrnout své zkušenosti a úspěchy, zatímco zbytek životopisu poskytne tolik relevantních informací, kolik je potřeba k přesvědčení čtenáře, že se na danou pozici perfektně hodíte. Schéma životopisu vytvořte následujícími kroky:

Osobní profil životopisu mluví za vše

Osobní profil v životopise musí obsahovat krátký, výstižný odstavec přibližně o 100 slovech. Tato část životopisu náborářům řekne, proč jste právě vy tím kandidátem, kterého hledali. Váš osobní profil může být buď cílem životopisu, nebo shrnutím životopisu.

Jaký je v tom rozdíl?

Cíl životopisu vyzdvihuje, jaké dovednosti ovládáte a proč byste se na danou pozici hodili. Je to dobrá volba, pokud máte málo pracovních zkušeností relevantních pro práci, kterou se snažíte získat, například pokud jste čerstvými absolventy.

Souhrn životopisu zase zdůrazňuje váš kariérní postup a úspěchy. Použijte jej, pokud jste ostřílený profesionál a máte ve svém oboru hodně zkušeností.

Pracovní zkušenosti získávají největší pozornost

Sekce s pracovními zkušenostmi je nejdůležitější částí celého vašeho životopisu, tedy tou, která nejvíce upoutá pozornost. Pokud si myslíte, že stačí pouze uvést své předchozí pozice, odpracované roky a splněné povinnosti, zamyslete se znovu. To vše je nutné mít v základním životopise. Ale základní životopis vám práci snů nezíská.

Jde o to, že náboráři nechtějí jen vědět, co vše jste vykonali, ale jak dobře jste to dělali a co můžete svému potenciálnímu zaměstnavateli nabídnout. Zaměřte se na své měřitelné a relevantní úspěchy, nejen na své povinnosti.

Používejte akční slovesa a přizpůsobte svůj životopis pracovní nabídce. Pečlivě si přečtěte popis pracovní pozice a zkontrolujte, jaké úkoly se od vás budou očekávat. Pokud s nimi již máte zkušenosti, uveďte je do svého životopisu, i když to nebyly vaše hlavní povinnosti.

Vzdělání je zásadní hlavně pro studenty

Své vzdělání sepište v obráceném chronologickém pořadí, přičemž jako první uveďte svůj titul, pokud ho máte. Zahrňte veškeré ukončené vzdělání (mimo základní školu), které jste získali, a pakliže ještě studujete, tak i aktuální studium.

Jste-li student nebo čerstvý absolvent, tyto informace nabývají na důležitosti, proto je uveďte ještě před pracovní zkušenosti. V tomto případě můžete detailněji popsat své akademické zkušenosti. Zahrňte například téma vaší závěrečné práce, vaše největší studijní úspěchy nebo mimoškolní akademické aktivity.

Do sekce vzdělání můžete zahrnout další kurzy či školení za předpokladu, že jste nějaké absolvovali, nebo je uveďte v doplňkové části na závěr životopisu.

Dovednosti musejí být relevantní

Pokud jde o dovednosti v životopisu, zde hraje největší roli relevance. Dovednosti, které se rozhodnete zahrnout do svého CV, musí být relevantní pro práci, kterou se snažíte získat. Zkuste si například do tabulky shrnout všechny své profesní dovednosti a poté si v popisu práce, o níž se ucházíte, zkontrolujte dovednosti požadované vaším budoucím zaměstnavatelem.

Odpovídají některým dovednostem z vaší tabulky? Tak ty je třeba uvést do sekce dovedností v životopise. Zahrňte vhodnou kombinaci tvrdých dovedností, měkkých dovedností a čehokoli, co je pro danou pozici směrodatné. Můžete zmínit osobní charakteristiky, řidičský průkaz, jazykové i počítačové znalosti.

Tip: Když vyjmenujete své dovednosti, přidejte ke každé z nich krátký popis, abyste označili úroveň své odbornosti. Například „Vynikající“, „Pokročilé“ nebo „Základní“, případně si pomozte grafickým znázorněním.

Další sekce životopisu

Dobře zpracovaná doplňková sekce může být rozhodujícím faktorem při výběru vás před jiným kandidátem se zdánlivě podobnými zkušenostmi. Nenechte si ujít tuto šanci vyniknout z davu a přidejte relevantní informace, jako jsou:

Tipy na závěr

Zaměstnavatelé dostávají spoustu životopisů a musí se rychle rozhodnout, koho pozvou na pohovor. Zde je několik tipů, aby váš životopis vynikl ze všech správných důvodů. Při psaní životopisu nezapomeňte:

Svůj životopis uložte jako PDF, protože Word může změnit formátování vašeho dokumentu. Důkladně ho několikrát zkontrolujte, aby neobsahoval žádné pravopisné chyby a klidně požádejte někoho jiného, aby po vás životopis přečetl, a zkontroloval vám pravopis.

Další informace se dozvíte na webu CVAPP.